Dermatolog Radzi

(12.07.2017)

 

 

Dermatolog Radzi

 

       Jak w naturalny sposób zapewnić sobie ochronę przed słońcem?

       Dlaczego niektóre kremy przeciwsłoneczne są uważane za szkodliwe?

       Jak dobrać odpowiedni filtr dla swojego rodzaju skóry?

      Czy stosowanie kosmetyków w okresie letnim jest bezpieczne?

 

 

 

Na te pytania odpowie specjalista dermatolog dr n. med. Jadwiga Sawicka

 

Dermatolog dr n. med. Jadwiga Sawicka

 

Coraz częściej zdajemy sobie sprawę, że opalanie to nie tylko piękny, czekoladowy odcień skóry, poprawa nastroju ale również przyczyna przebarwień, przesuszania a nawet raka skóra. Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest zaprzestanie opalania się. Jednak ciągłe ukrywanie się przed słońcem jest niemożliwe. Poza tym promienie słoneczne wzbogacają nasz organizm w wit.D

 

 

 

Co więc zrobić aby zapobiec negatywnym efektom jakie daje słońce?

 

Aby zapobiec negatywnym efektom opalania należy stosować preparaty z filtrami przeciwsłonecznymi. Wiele firm kosmetycznych proponuje nam szeroki wybór produktów – od kremów, balsamów do nietłuszczących emulsji I fluidów. Każdy może dopasować preparat do swojego rodzaju skory i do upodobań – nie wszyscy przecież lubią ociekać tłuszczem na plaży .

 

 

W jaki sposób należy wybrać filtr, który będzie dla mnie odpowiedni?

 

Pierwszym krokiem w podjęciu decyzji o zakupie danego filtru jest zapoznanie się ze składem substancji promieniochronnych. Współczesne kosmetyki posiadają w swoim składzie dwie grupy filtrów, różniące się mechanizmem działania.

 

Filtry fizyczne działają jak odbicie lub rozproszenie. Pochłaniają promieniowanie UV i uwalniają je w postaci ciepła. Cząstki filtru fizycznego są na tyle duże, że nie wnikają w głębsze warstwy skóry, lecz tworzą filtr ochronny – warstwę będącą zaporą dla promieni UVB i UVA. Filtry fizyczne są dobrze tolerowane przez skórę. Nie powoduję reakcji alergicznych. Dodatkowo są to filtry fotostabilne tzn. nie tracą swoich właściwości pod wpływem promieniowania czy upływu godzin.

 

Filtry chemiczne w przeciwieństwie do filtrów fizycznych wnikają w powierzchowne warstwy skóry i tam zalegają. Filtry chemiczne również nie są fotostabilne tzn. mogą się rozkładać pod wpływem promieni słonecznych i dlatego preparat zawierający w składzie jedynie filtry chemiczne, powinien być aplikowany na skórę średnio co 2 godziny.

 

 

Jak przed promieniowaniem słonecznym chronić dzieci?

 

Ponieważ dzieci mają niewykształcony mechanizm termoregulacji większe jest u nich zagrożenie udarem słonecznym. Właśnie dlatego dzieci do 2 roku życia nie powinny być wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

 

Wobec dzieci warto stosować kilka zasad:

              20 minut przed wyjściem z domu nasmaruj skórę dziecka preparatem z dużym filtrem UV.

              załóż dziecku lekkie, przewiewne ubranie oraz czapkę z daszkiem, kapelusz lub chusteczkę.

              staraj się aby dziecko nie przebywało na słońcu między godziną 10 a 14, gdy promieniowanie jest najsilniejsze.

 

 

Czy opalanie się w cieniu jest mniej niebezpieczne dla zdrowia?

 

Tak, opalanie się w cieniu jest bardziej bezpieczne dla zdrowia. Opalanie na pełnym słońcu grozi udarem lub poparzeniem słonecznym. Chroniąc się przed oparzeniem należy stosować preparaty z silną protekcją rzędu 30 – 50.Nie zaszkodzi jej używać również kiedy postanowiliśmy spędzić dzień nie wychodząc z cienia, jednak parasol blokuje tylko część promieni. Do człowieka docierają tylko te, które odbiły się od atmosfery i docierają do nas z boków, gdzie parasol już nie ma szans ich zablokować. Siedąc pod parasolem można zapewnić sobie ładną opaleniznę bez ryzyka oparzenia.

 

 

Jakie mogą być skutki opalania się na słońcu bez odpowiedniej ochrony?

 

Skóra narażona na działanie promieni słonecznych staje się szorstka, nieelastyczna. Promieniowanie oddziałuje nie tylko na komórki naskórka, ale dociera do głębszych warstw skóry powodując uszkadzanie włókien kolagenowych co z kolei powoduje powstawanie zmarszczek oraz osłabia mechanizmy odpornościowe. Szkodliwe efekty działania promieniowania słonecznego polegają na szybszym starzeniu się skóry, powstawaniu brzydkich przebarwień a nawet raków skóry.

 

 

Które znamiona na skórze powinny wywołać niepokój?

 

Każdy z nas ma znamiona barwnikowe, zwane pieprzykami. Różnią się one wielkością, kształtem, kolorem. Większość z nich jest niegroźna. Są to skupiska komórek barwnikowych w naskórku. Mogą być one widoczne po urodzeniu jako znamiona wrodzone lub pojawiać się w miarę upływu lat.

Zaniepokoić powinny nas znamiona, które rozwinęły się stosunkowo niedawno, są nieregularne pod względem konturów, powierzchni lub zabarwienia jak i te, które szybko rosną. Należy obserwować też znamiona, których średnica jest większa niż 8 mm. W przypadku znamienia , które już mieliśmy a zmienia ono zabarwienie, kształt lub grubość – powinniśmy udać się do kontroli u lekarza dermatologa. Również w przypadku wystąpienia raków skóry w rodzinie należy poddawać się regularnej diagnostyce wszystkich znamion i zmian barwnikowych.

 

 

Czy stosowanie kosmetyków w okresie letnim jest dobre dla naszej skóry?

 

W okresie letnim nie należy stosować kosmetyków na bazie spirytusu, np toników alkoholowych i perfum. W czasie dużego nasłonecznienia może to prowadzić do powstania trwałych przebarwień na skórze. Należy stosować kosmetyki nawilżające I takie, które w swoim składzie zawierają m.in.olej z migdałów, wiesiołka, pestek winogron czy avocado. Dobrym wyborem będą kosmetyki obfitujące w ceramidy i witaminy grupy C i E.

 

 

 

Pamiętajmy więc, aby korzystając ze słońca robić to w bezpieczny i rozsądny sposób.