Jak dbać o słuch by aparaty słuchowe nie były koniecznością?

(21.06.2016)
 

 

Jak dbać o słuch by aparaty słuchowe nie były potrzebne?

 

Jak dbać o słuch? Jakie czynniki wywołują zaburzenia słuchu oraz do jakich konsekwencji może to prowadzić?
Na te pytania odpowiada protetyk słuchu z AS-MED

 

 

 

 

Co jest najczęstszą przyczyną zaburzeń słuchu
u dzieci?

 

Najczęściej są to zaburzenia poinfekcyjne. Z pozoru niegroźne dolegliwości górnych dróg oddechowych leczone zbyt krótko, mogą skutkować powikłaniami. Często jest to także przerost trzeciego migdałka, który nieleczony, powoduje niedosłuch przewodzeniowy. Dlatego, jeśli podejrzewamy, że nasze dziecko ma przerośnięty trzeci migdał (dziecko oddycha przez usta, chodzi z otwartą buzią, w nocy chrapie i poci się) należy udać się z nim do laryngologa.

 

Często osłabienie słuchu wywołuje również zalegająca w kanale ucha woskowina, która jest wynikiem zaburzenia mechanizmu samooczyszczania się ucha i wtedy również należy udać się do specjalisty, który bezpiecznie oczyści ucho.

 

Na słuch ma oczywiście również wpływ styl życia – ciągły hałas tworzony przez np. TV, głośne zabawki, częste używanie słuchawek wewnątrzusznych, również może negatywnie wpłynąć na jakość słuchu.

 

 

 

 

W jaki sposób zaburzenia słuchu mogą niekorzystnie wpływać na rozwój dzieci?

 

Gdy zaburzony jest narząd słuchu u małych dzieci, możemy mieć do czynienia z opóźnieniem rozwoju mowy. Niedosłuch może wywoływać również problemy z nauką. Dziecko nie wszystko słyszy, przez co nie wszystko rozumie, obniżają się więc wyniki w nauce, co niesie ze sobą kolejne przykre konsekwencje jak np. obniżona samoocena, niechęć do szkoły i nauki. Pojawia się również problem z koncentracją na zajęciach i słuchaniem poleceń, przez co dziecko uznawane jest wtedy zwykle za „niegrzeczne”. Przez niedosłuch cierpią też kontakty z rówieśnikami – dzieci niedosłyszące często mówią głośniej przez co odbierane są za agresywne.

 

 

 

 

Na co zwracać uwagę w codziennym funkcjonowaniu, by w dojrzałym wieku nie mieć problemów ze słuchem?

 

Nie wolno bagatelizować infekcji górnych dróg oddechowych, nawet kataru, ponieważ niedoleczone, mogą skutkować powikłaniami. U niemowlaków należy pilnować by po kąpieli starannie osuszyć uszy. Należy uważać też na patyczki do uszu ponieważ mogą spowodować upychanie woskowiny. Oczywiście należy chronić dzieci przed głośnymi dźwiękami, hałasem. Warto więc kontrolować głośność dźwięków jakie wydają zabawki, ograniczyć korzystanie ze słuchawek wewnątrzusznych czy starać się nie prowadzić życia rodzinnego przy nieustannie włączonym telewizorze.

 

 

 

 

Często osoby starsze mają problemy ze słuchem, jak im pomoc?

 

Problem ze słuchem może mieć szerszy kontekst. Osoby niesłyszące, niekiedy wycofują się z życia rodzinnego. Nie dostrzegają problemu ze swoim słuchem, dlatego zachowanie innych interpretują jako niechęć rodziny do własnej osoby („specjalnie mówią cicho”, „nie wtajemniczają mnie w codzienne sprawy”, „coś przede mną ukrywają”itp.), co może potęgować zły stan psychiczny.

Zwykle osoba która ma niedosłuch dowiaduje się o tym ostatnia. Dlatego ważne jest, by to osoby z najbliższego otoczenia w porę zareagowały na zaistniały problem.

Należy też pamiętać, że nieleczony niedosłuch postępuje i doprowadzi w końcu do głuchoty. Najczęściej rozwiązaniem jest więc wizyta u specjalisty i aparaty słuchowe, które skutecznie skorygują wadę i zapobiegną pogłębianiu się problemu.

 

 

Przypominamy!!!

Przez cały lipiec w NZOZ AS-MED prowadzone są bezpłatne badania słuchu dla osób od 60 roku życia.

 

Badanie jest nieinwazyjne i nieuciążliwe, trwa zaledwie parę minut, a pozwoli na wczesne wykrycie
ewentualnych zaburzeń słuchu i wskaże czy konieczne są aparaty słuchowe.

 

Konieczna jest rezerwacja terminu dlatego prosimy o umawianie się na wizyty telefonicznie tel. 25 632 44 75
lub osobiście w Przychodni AS-MED przy ul. Sulimów 26

 

 

POWIĄZANE ARTYKUŁY

 

Otolaryngolog i Audiolog Małgorzata Iwanowska

Otolaryngolog mówi czym jak rozpoznać przerost trzeciego migdałka u dziecka oraz czy należy go wyciąć

 

Alergolog Siedlce/ Alergia - objawy i leczenie

 

Alergolog omawia problem alergii