Poradnia Pulmonologiczna

 

 

 

PULMONOLOG SIEDLCE

lek. med. Mirosław Trzciński

 

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ:

Siedlce tel. 25 632 44 75

 

 pulmonolog siedlce

 

 PULMONOLOGIA to dział Interny zajmujący się diagnozą i leczeniem chorób układu oddechowego.

Do podstawowych badań diagnostycznych należy opukiwanie i osłuchiwanie.

Pulmonolog w swojej pracy często również korzysta z badania spirometrycznego, którego celem jest ocena objętości powietrza w płucach. Badanie jest nieinwazyjne, w czasie jego przebiegu pacjent oddycha przez specjalny ustnik aparatu, wykonując przy tym polecenia osoby prowadzącej badanie, dotyczące wdechów, wydechów i czasu ich trwania.

 

Najczęściej występujące choroby układu oddechowego to:

 • astma oskrzelowa
 • zapalenie oskrzeli
 • zapalenie płuc
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc
  • to choroba płuc której,  charakterystycznym objawem jest postępująca duszność – początkowo obecna podczas wysiłku, w miarę postępu choroby narasta, występując także w spoczynku, utrudniając normalne funkcjonowanie. Może pojawić się również świszczący oddech, uczucie ciasnoty w klatce piersiowej oraz powracający kaszel
  • najczęstszymi przyczynami choroby jest wieloletnie palenie tytoniu lub praca w stałym zapyleniu/zadymieniu
  • rozpoznanie stawia się na podstawie badania spirometrycznego
 • mukowiscydoza

 

Wywiad lekarski stanowi jeden z najważniejszych elementów podczas wizyty u pulmonologa, gdyż postawienie diagnozy może okazać się niezwykle trudnym zadaniem, zwłaszcza, że często jedynym objawem choroby jest kaszel, duszności czy świszczący oddech. Niestety, większość z nich może świadczyć o bardzo złym stanie naszego zdrowia. Tego rodzaju objawy towarzyszą bowiem w czasie choroby płuc, gruźlicy, zapalenia oskrzeli, a nawet nowotworów. Może się oczywiście zdarzyć, że ich powodem będzie infekcja wirusowa lub bakteryjna. Pulmonolog powinien zatem dokładnie poznać historię naszych chorób, zanim jeszcze skieruje nas na dodatkowe badania specjalistyczne. Musimy przy tym pamiętać, że wiele osób, które zgłaszają się do pulmonologa, swoich dolegliwości może się doszukiwać chociażby w nałogu nikotynowym. Zbyt częste przebywanie w miejscach, gdzie panuje wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza, także może stać się powodem wizyty u pulmonologa.
Jakie mogą być inne niepokojące objawy? Wśród częstych dolegliwości pacjenci wymieniają również kaszel, zadyszkę pojawiającą się w trakcie aktywności fizycznej, a także postępującą utratę tolerancji wysiłku. Pulmonolog po wykonaniu badań, wskaże nam odpowiednie leczenie, może też skierować chorego do szpitala bądź zalecić rehabilitację. Jeśli odczuwają Państwo dyskomfort powiązany z dusznościami, kaszlem lub innymi, wspomnianymi dolegliwościami, warto udać się do specjalisty, którym jest właśnie pulmonolog Siedlce to miejsce, gdzie znajduje się wiele gabinetów lekarskich o tej specjalności.

Pulmonolog (Siedlce)  przyjmuje w ramach wizyty prywatnej

Umówić się na konsultację można osobiście lub telefonicznie – 25 632 44 75