Zapalenie zatok
Zapalenie zatok
Zatkany nos to typowy objaw niegroźnego, sezonowego przeziębienia. Jeśli jednak katar nie przemija lub uporczywie wraca, a do tego pojawiają się bóle głowy, to znak, że możesz mieć zapalenie zatok.
O problemie z zatokami opowie laryngolog specjalista audiolog Małgorzata Iwanowska
Otolaryngolog specjalista audiolog Małgorzata Iwanowska
Objawy zapalenia zatok
Do typowych objawów zapalenia zatok należy niedrożność nosa utrudniająca swobodne oddychanie, uporczywy
i obfity katar, który często spływa po tylnej ścianie gardła oraz ból głowy, spowodowany przez nadmierną ilość wydzieliny, która ze względu na obrzęk błon śluzowych ma ograniczony odpływ i zalega w zatokach powodując wzrost ciśnienia. Ból występuje w okolicach czoła, oczu, nasady nosa oraz kości policzkowych i nasila się przy pochylaniu.
Mniej charakterystyczne, choć często występujące objawy zapalenia zatok to kaszel, ból gardła, a także gorączka, zmęczenie, a nawet bóle zębów i uszu.
Kto szczególnie jest narażony na zapalenie zatok?
Zapalenie zatok może zaatakować każdego, bez względu na wiek i płeć, choć na problemy z zatokami szczególnie narażone są osoby z niedrożnymi drogami oddechowymi. Należą do nich na przykład alergicy, chorzy na astmę oraz osoby mające nieprawidłowości anatomiczne takie jak skrzywienie przegrody nosa czy przerost migdałka gardłowego.
Przyczyny zapalenie zatok przynosowych
Nasilenie chorób zatok najczęściej występuje w chłodnych i przejściowych porach roku, kiedy spada odporność organizmu w związku z częstymi zmianami temperatury i wilgotności powietrza. Powodują je wirusy i bakterie, rzadziej grzyby dlatego powstawaniu zapalenia zatok sprzyjają wszelkie infekcje dróg oddechowych, zwłaszcza gdy są niedoleczone i często powracają.
Nieleczenie zatok – do czego może doprowadzić ?
Nieleczone zapalenie zatok przynosowych przechodzi w zapalenie przewlekłe, może również prowadzić do groźnych powikłań takich jak zapalenie opon mózgowych. Dlatego bardzo istotna jest właściwa i wczesna diagnostyka, która pozwoli na zastosowanie prawidłowego leczenia w odpowiednim momencie.
Zatoki – leczenie
Jeśli niedrożność nosa i towarzyszący mu ból głowy trwają nie dłużej niż 10 dni, choremu mogą pomóc leki zawierające środki przeciwbólowe połączone ze składnikami zmniejszającymi obrzęk błony śluzowej nosa. Złagodzą one dokuczający ból oraz udrożnią ujścia zatok, likwidując przyczynę schorzenia.
Jeśli objawy zapalenia zatok nie ustępują, trzeba skorzystać z pomocy laryngologa.
W przypadku nawracających stanów zapalnych zatok u pacjentów leczonych antybiotykami, lekarz może zrobić wymaz z nosa i posiew. Pomoże to dokładnie zidentyfikować rodzaj bakterii czy grzybów odpowiedzialnych za chorobę i określić skuteczne w walce z nimi leki.
Może okazać się, że konieczna jest operacja, jeżeli pojawią się patologiczne zmiany w świetle zatok, takie jak polipy nosa, przerośnięta błona śluzowa zatok czy inne zmiany zwężające światło ujścia zatok przynosowych, dlatego zapalenia zatok nie wolno lekceważyć.
POWIĄZANE ARTYKUŁY:
lek. med. Małgorzata Iwanowska przybliża problem trzeciego migdałka u dzieci |