Odczuwasz zmęczenie w ciągu dnia? Sprawdź z czym może się to wiązać

(04.07.2016)
 

Odczuwasz zmęczenie w ciągu dnia? Sprawdź z czym może się to wiązać

 

      Co raz więcej osób skarży się na nadmierną senność z którą wiążą się poranne trudności ze wstaniem z łóżka, senność w pracy oraz konieczność „ucinania sobie drzemki” w ciągu dnia. Czy powinien niepokoić nas ten objaw?

 

 

Nadmierna senność może może być po prostu spowodowana przepracowaniem i zbyt małą ilością snu. W takim przypadku koniecznie należy wypocząć i pilnować, by przeznaczać na odpoczynek taką ilość czasu, jaką potrzebuje nasz organizm. Niestety w wielu przypadkach może to nie wystarczyć. Nadmierna senność może być również objawem wielu jednostek chorobowych, dlatego
z pewnością nie wolno jej lekceważyć i jeśli senności towarzyszą inne niepokojące objawy należy zasięgnąć opinii specjalisty.

 

 

Jedną z chorób, której istotny wskaźnik to właśnie nadmierna senność w ciągu dnia, jest Obturacyjny Bezdech Senny (OBS). Polega on na tym, że w czasie snu pojawia się nadmierny spadek napięcia mięśni podniebienia miękkiego języczka, języka oraz tylnej ściany gardła. Zapadanie mięśni prowadzi do chrapania i okresowego braku przepływu powietrza czyli bezdechu (bezdech senny).

 

 

Za bezsenność w tej chorobie odpowiadają liczne wybudzenia ze snu, które umożliwiają przerwanie bezdechów i powrotu oddychania. Wybudzenia te są najczęściej nieuświadomione. Z kolei brak dostatecznej ilości snu głębokiego, powoduje utrudnioną koncentrację, co niesie ze sobą inne przykre konsekwencje takie jak problemy w pracy (a nawet jej utratę) czy problemy rodzinne. Chorzy na OBS
z powodu senności dziennej, znacznie częściej powodują wypadki drogowe. Niedobór snu głębokiego powoduje też zaburzenia libido oraz impotencję.

 

 

Senność dzienną można ocenić w teście nazywanym Skalą Senności Epworth.  Jest to narzędzie do klinicznej oceny senności dziennej uznane na całym świecie. Wykazuje wysoką korelację z obiektywnymi metodami pomiaru senności dziennej.

 

 

W kontekście niżej podanych sytuacji, odpowiedz, czy w poniżej przedstawionych sytuacjach miałabyś/miałbyś łatwość w zaśnięciu.
Proszę nie mylić możliwości drzemki czy zaśnięcia z uczuciem ogólnego zmęczenia.

 

3 – oznacza wysoką szansę zaśnięcia

2 -średnią, 1 – małą, 0 – brak szansy na zaśnięcie

 

sennosc-tabela

  

 

 

Podlicz ilość punktów otrzymanych w teście i porównaj z poniższymi wynikami:

 

      

 

Ilość punktów 

 

0-9   

 

 

10-15 

 

 

 

16-24

Prawdopodobna diagnoza

 

Nadmierna senność dzienna nie występuje

 

 

Nadmierna senność dzienna. Postaraj się przez tydzień spać po 8 godzin dziennie, po czym powtórz test. Jeśli nadal utrzymuje się nadmierna senność, skonsultuj się ze specjalistą   

 

Cierpisz na chorobliwie podwyższoną senność. W Twoim przypadku ryzykowne  jest prowadzenie samochodu oraz obsługa  urządzeń mechanicznych. Koniecznie musisz się skontaktować ze specjalistą.

 

 

Jeśli cierpisz na podwyższoną senność dzienną, koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

 

 

Pamiętaj , że pomoc uzyskasz w:

NZOZ AS-MED               
ul. Sulimów 26
tel. 25 632 44 75