APARATY SŁUCHOWE- jak się do tego zabrać?

(27.02.2017)

APARATY SŁUCHOWE

jak się do tego zabrać?

 

Regularnie sprawdzamy stan swoich zębów czy wzroku, a o słuchu często zapominamy…

Łatwiej nam pogłośnić telewizor niż przyznać się że coś może być nie tak. A przecież słuch odgrywa ogromną role w naszych kontaktach ze światem. Umożliwia komunikowanie się z innymi ludźmi, pozwala opanować mowę i język czyniąc z nas osoby społeczne. Decyduje o naszej pozycji społecznej, zawodowej i towarzyskiej oraz wpływa na nasze samopoczucie. Gdy tracimy słuch, odbieranie otaczających nas dźwięków takich jak odgłos kroków, kapiącej wody staje się trudne lub wręcz niemożliwe.

Warto pamiętać, że uszkodzenie słuchu stanowi najczęstsze schorzenie dotyczące narządów zmysłów i jedną z najczęstszych, obok zaburzeń układu krążenia, chorób dotykających współczesne społeczeństwo. Specjaliści są zgodni, że wczesne wykrycie problemu jest kluczowe dla wyniku leczenia lub rehabilitacji i może ustrzec przed głuchotą.

Nowoczesne aparaty słuchowe potrafią skompensować nasz niedosłuch i pomóc w odzyskaniu niezależności.

 

aparaty słuchowe Siedlce i Mińsk Mazowiecki AS-MED

 

 

Co powinno zaniepokoić?

 

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, czy dobrze słyszymy w codziennych sytuacjach. Utrata słuchu najczęściej postępuje powoli na przestrzeni lat, co powoduje, że osobom niedosłyszącym trudno jest dostrzec swoje problemy. Również lekarz pierwszego kontaktu nie zawsze jest w stanie zauważyć ubytek słuchu ze względu na to, że większość osób z wadami słuchu dobrze słyszy w cichym otoczeniu jakim jest gabinet lekarski. Dlatego ważne jest, by również osoby z najniższego otoczenia zachowały czujność i zareagowały gdy tylko zauważą oznaki niedosłuchu.

Do pierwszych symptomów niedosłuchu należą: zawroty głowy oraz szumy w uszach, które zakłócają odbiór dźwięków ze środowiska. Wskaźniki świadczące o ubytku słuchu można zaobserwować również w codziennych sytuacjach. Osoba, której zaczyna szwankować słuch często prosi o powtórzenie tego, co mówi rozmówca, ma również problemy z prowadzeniem rozmowy przez telefon, włącza radio czy telewizor głośniej niż inni. Problem ze słuchem może mieć szerszy kontekst. Osoby niesłyszące, niekiedy wycofują się z życia rodzinnego. Nie dostrzegają problemu ze swoim słuchem, dlatego zachowanie innych interpretują jako niechęć rodziny do własnej osoby („specjalnie mówią cicho”, „nie wtajemniczają mnie w codzienne sprawy”, „coś przede mną ukrywają”itp.), co może potęgować zły stan psychiczny.

Dlatego ważne jest, by to osoby z najbliższego otoczenia w porę zareagowały na zaistniały problem i skorzystały z pomocy specjalisty.

 

 

Od czego zacząć?

 

Konieczna jest wizyta u laryngologa lub audiologa który zleci badanie słuchu. Jeśli okaże się, że lekarz uzna iż konieczny będzie zakup aparatu słuchowego należy udać się do protetyka słuchu, który pomoże dobrać odpowiednie do naszych potrzeb urządzenie. Warto pamiętać, że dzięki aparatowi słuchowemu poprawa słyszenia nie jest stanem przejściowym, ale długodystansową inwestycją gwarantującą lepsze zdrowie i samopoczucie.

– Aparat słuchowy możemy w całości sfinansować z własnej kieszeni bądź otrzymać na jego zakup refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia – wyjaśnia protetyk słuchu z siedleckiej przychodni „AS- MED”. – Warto pamiętać, że samo zlecenie na aparat słuchowy wystawione przez laryngologa nie uprawnia do dofinansowania z NFZ. Aby wniosek zyskał ważność należy go zarejestrować w oddziale NFZ właściwym dla miejsca zamieszkania – dodaje.

 

 

Dofinansowanie aparatu słuchowego


Każda osoba ubezpieczona, niezależnie od dochodów, może uzyskać na aparat słuchowy Refundację z Narodowego Funduszu Zdrowia. Osoby poniżej 26 roku życia, raz na 3 lata mogą uzyskać do 2 000 zł dofinansowania na aparat i 60 zł na wkładkę uszną, z kolei osoby powyżej 26 roku życia do 700 zł na aparat słuchowy i 50zł do wkładki usznej.

Dodatkowo inwalidzi I i II grupy oraz osoby z orzeczeniem niepełnosprawności mają możliwość dodatkowego dofinansowania do aparatu w Miejskich bądź Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie. Warto o tym pamiętać zwłaszcza teraz ponieważ niedługo rozpocznie się rozpatrywanie wniosków o dofinansowanie.

 

 

Masz duży wybór

 

Wizyta u protetyka słuchu ma na celu dobranie konkretnego aparatu, odpowiadającego potrzebom zarówno od strony technicznej finansowej jak i wizualnej. – Nasi pacjenci są zaskoczeni, że oferowane obecnie urządzenia w niczym nie przypominają wcześniejszych modeli. Kobiety mogą wymieniać w nich obudowy pod kolor sukienki, a nawet zamówić ozdobienie aparatu słuchowego, co ma znaczenie także gdy aparat jest dla dziecka. Nowoczesne urządzenia występują we wszystkich kształtach i rozmiarach – od małych, dyskretnych modeli wewnątrzusznych do różnobarwnych modeli zausznych. W związku z tym możemy aparat eksponować, używać jako atrakcyjny dodatek albo wręcz przeciwnie, sprawić, że będzie niewidoczny dla innych osób – podkreśla nasz protetyk.

Przy doborze aparatu zawsze biorę pod uwagę indywidualne potrzeby pacjenta. Istotna jest zarówno wielkość ubytku i wielkość uszu, ale także styl życia i oczekiwania pacjenta.

Dzisiaj największy aparat słuchowy jest wielkości spinacza, a wewnątrzkanałowych aparatów prawie w ogóle nie widać. Zapewniona jest najwyższa jakość dźwięku i to w większości różnych rodzajów aparatów. Co istotne każdy aparat objęty jest gwarancją producenta, więc nie trzeba się obawiać kosztów naprawy.

Życie z aparatem

Przyzwyczajenie się do aparatu słuchowego może potrwać zarówno kilka godzin, dni jak i miesięcy. Należy podkreślić, że urządzenia rejestrują wiele dźwięków – jedne chciane, inne niechciane. Oddzielenie szumu od rozmowy na początku może być trudne, ale z każdym dniem będzie stawało się prostsze. Dobre ćwiczenia praktyczne to np. rozmawianie z kimś znajomym na zewnątrz oraz wewnątrz średnio głośnego miejsca typu restauracja czy sklep. Przy codziennym praktykowaniu widoczne postępy można osiągnąć w ciągu kilku tygodni.

– Kluczem do sukcesu przy przyzwyczajaniu się do nowego urządzenia słuchowego jest cierpliwość i pozytywne myślenie. Korzystanie z aparatu słuchowego zdecydowanie poprawi jakość naszego życia – zapewnia protetyk słuchu.

 

Nie jesteś sam

 

Niedosłuch to problem dużej liczby osób na całym świecie. Istotny jest fakt, że nie tylko osoby starsze cierpią z powodu niedosłuchu. Jest to częste zjawisko wśród osób we wszystkich przedziałach wiekowych.

Należy też pamiętać, że nieleczony niedosłuch postępuje i doprowadzi w końcu do głuchoty, dlatego warto zawczasu o niego zadbać. Wada może być skorygowana dzięki aparatom, które są mniej widoczne niż np. okulary w przypadku wady wzroku.

 

 

Chcesz uzyskać pomoc specjalisty?

Aparaty słuchowe Siedlce – protetyk słuchu przyjmuje w AS-MED przy ul. Sulimów 26 , tel. 25 632 44 75

Aparaty Słuchowe Mińsk Mazowiecki– protetyk słuchu Monika Araźna przyjmuje w AS-MED przy ul. Kościuszki 17 tel. 25 758 27 74