Chrapanie to nie zdrowie – sprawdź jakość swojego snu

(08.01.2018)

Chrapanie to dolegliwość , która spędza sen z powiek wielu osobom, jednak najczęściej nie tym, które na nią cierpią… Ten uciążliwy problem dotyczy zarówno mężczyzn jak i kobiet, choć to właśnie panowie, za namową partnerek, najczęściej trafiają na diagnostykę do lekarza. Chrapanie bowiem bywa nie tylko męczące, ale także niebezpieczne, bo towarzyszyć mu może groźny dla życia bezdech senny.

 

Sen u chorego na bezdech senny nie przynosi wypoczynku, dlatego też osoba taka często odczuwa zmęczenie, ból głowy i senność w ciągu dnia – często zasypia przy oglądaniu telewizji, czytaniu czy innych czynnościach, które wymagają niewielkiej uwagi.

Uwaga: Bezdech senny dotyczy nawet 15% dorosłej populacji, a najcięższe postacie tej choroby występują u kobiet i mężczyzn przed 45. rokiem życia! U mężczyzn do rozwoju choroby dochodzi najczęściej po 35-40 roku życia, u kobiet najczęściej po menopauzie.

 

 

Co powinno Cię zaniepokoić?

 

 

Pamiętaj, że nie wszystkie objawy mogą wystąpić akurat u Ciebie, ale jeśli  rozpoznajesz chociaż część z nich u siebie albo wykonujesz prace wymagające skupienia (np. kierowca, operator maszyn) to wczesne zdiagnozowanie choroby może uratować Ci życie! Nieleczone bezdechy senne prowadzą również do: nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, niewydolności serca, udaru mózgu czy cukrzycy.

 

Jak sprawdzić czy cierpisz na bezdech senny?

 

Metoda jest bardzo prosta, bezbolesna i nieinwazyjna. Osoba, która podejrzewa u siebie bezdech senny zgłasza się do naszej Przychodni i otrzymuje niewielkie urządzenie , które zakłada sobie samodzielnie na noc. Monitoruje ono strukturę i jakość snu, częstość przebudzeń, pozycję ciała, chrapanie, oddychanie, utlenowanie krwi i czynność serca.

 

Zwracając urządzenie, bez konieczności umawiania wizyty lekarskiej, pacjent otrzymuje wynik badania ze szczegółowym opisem i ewentualnymi wskazaniami co do dalszego postępowania lub ewentualnego leczenia. Opis jest tak przygotowany aby każdy był w stanie po zapoznaniu się z nim stwierdzić czy dotyczy go problem bezdechu sennego.

 

Przykładowe wyniki badania:

polisomniografia

wynik pozytywny badania

polisomniografia

wynik negatywny badania

 

Urządzenie można wypożyczyć w Przychodni AS-MED
ul. Sulimów 26, 08-110 Siedlce
Informacja/Rezerwacja urządzenia tel. 25 632 44 75

Cennik wypożyczenia