Testy alergiczne – na czym polegają i jaki rodzaj testu wybrać?
Testy alergiczne
– na czym polegają i jaki rodzaj testu wybrać?
Testy alergiczne wykonuje się by sprawdzić czy niepokojące objawy są wynikiem alergii,
a także co jest ewentualnym czynnikiem uczulającym i jaki stopień nasilenia ma alergia.
Występuje kilka rodzajów testów alergicznych – testy z krwi oraz skórne. |
Testy alergiczne skórne
-
Testy skórne punktowe
Testy alergiczne skórne wykonuje się głównie u osób u których podejrzewa się natychmiastową reakcję alergiczną. Są to zazwyczaj uczulenia na pyłki roślin, roztocza, sierści zwierząt, pierze oraz pokarmy. Wykonuje się na wewnętrznej części przedramienia lub na plecach poprzez nakładanie kropelki alergenu i delikatnym nakłuciu tego miejsca. Jeśli po około 20 minutach pojawi się zaczerwienienie i pęcherzyk, świadczy to o uczuleniu. Po 30 – 60 minutach reakcja uczuleniowa ustępuje samoistnie. Podstawowy zestaw zawiera 15–20 alergenów, ale może być indywidualnie modyfikowany.
Do wykonania testów skórnych niezbędne jest odstawienie leków przeciwalergicznych, na minimum 7 dni przed planowanym badaniem. Jest to często bardzo uciążliwy dla pacjentów warunek ze względu na nawrót reakcji alergicznej.
-
Testy skórne płatkowe
Testy skórne płatkowe, służą zbadaniu kontaktowej reakcji immunologicznej, która pojawia się ok. 24h od kontaktu z alergenem. Wykorzystywane są przy badaniu alergii kontaktowej, czyli sprawdzają reaktywność skóry na szereg różnych związków chemicznych, z którymi pacjent styka się w życiu codziennym.
Testy te wykonuje się na skórze pleców, gdzie umieszcza się specjalną bibułkę nasączoną alergenem, która pozostaje w kontakcie ze skórą przez 48h. Następnie po raz pierwszy sprawdza, czy pojawiła się na niej reakcja zapalna. Kolejne sprawdzenie ma miejsce po upływie 72. godzin od rozpoczęcia testów.
Testy alergiczne z krwi
Badanie z krwi jest bezpieczne, nie zależy od rodzaju stosowanego leczenia. Najczęściej wykonuje się je w przypadku gdy:
- pacjent, nie może lub nie chce odstawić leków przeciwalergicznych przed wykonaniem testów ze względu na znaczne nasilenie objawów chorobowych,
- pacjent ma chorobę skóry,
- gdy istnieje ryzyko, że u danego pacjenta testy skórne mogą być niebezpieczne dla życia
- u małych dzieci
Dowiedz się więcej o nowoczesnych testach paskowych z krwi dostępnych w AS-MED (ZOBACZ…)