Testy alergiczne – na czym polegają i jaki rodzaj testu wybrać?

(20.01.2017)

Testy alergiczne

– na czym polegają i jaki rodzaj testu wybrać?

 

 

 

Testy alergiczne wykonuje się by sprawdzić czy niepokojące objawy są wynikiem alergii,

a także co jest ewentualnym czynnikiem uczulającym i jaki stopień nasilenia ma alergia.

 

 

testy alergiczne siedlce

 

 

 

 

Występuje kilka rodzajów testów alergicznych – testy z krwi oraz skórne.
To lekarz na podstawie wywiadu i badania wybiera, które testy i z jakimi alergenami wykonać dla oceny uczulenia u danego pacjenta.

 

 Testy alergiczne skórne

 

Testy alergiczne skórne wykonuje się głównie u osób u których podejrzewa się natychmiastową reakcję alergiczną. Są to zazwyczaj uczulenia na pyłki roślin, roztocza, sierści zwierząt, pierze oraz pokarmy. Wykonuje się na wewnętrznej części przedramienia lub na plecach poprzez nakładanie kropelki alergenu i delikatnym nakłuciu tego miejsca. Jeśli po około 20 minutach pojawi się zaczerwienienie i pęcherzyk, świadczy to o uczuleniu. Po 30 – 60 minutach reakcja uczuleniowa ustępuje samoistnie. Podstawowy zestaw zawiera 15–20 alergenów, ale może być indywidualnie modyfikowany.

Do wykonania testów skórnych niezbędne jest odstawienie leków przeciwalergicznych, na minimum 7 dni przed planowanym badaniem. Jest to często bardzo uciążliwy dla pacjentów warunek ze względu na nawrót reakcji alergicznej.

 

 

 

Testy skórne płatkowe, służą zbadaniu kontaktowej reakcji immunologicznej, która pojawia się ok. 24h od kontaktu z alergenem. Wykorzystywane są przy badaniu alergii kontaktowej, czyli sprawdzają reaktywność skóry na szereg różnych związków chemicznych, z którymi pacjent styka się w życiu codziennym.

Testy te wykonuje się na skórze pleców, gdzie umieszcza się specjalną bibułkę nasączoną alergenem, która pozostaje w kontakcie ze skórą przez 48h. Następnie po raz pierwszy sprawdza, czy pojawiła się na niej reakcja zapalna. Kolejne sprawdzenie ma miejsce po upływie 72. godzin od rozpoczęcia testów.

 

Testy alergiczne z krwi

 

Badanie z krwi jest bezpieczne, nie zależy od rodzaju stosowanego leczenia. Najczęściej wykonuje się je w przypadku gdy:

 

Dowiedz się więcej o nowoczesnych testach paskowych z krwi dostępnych w AS-MED (ZOBACZ…)